ÁJURVÉDOU ŽIJEME CELÁ RODINA, NEJEN V RÁMCI ÁJURVÉDSKÉ ŠKOLY

Ájurvédou žijeme celá rodina, nejen v rámci ájurvédské školy

Marie Ria Rychlíková žila se synem nějakou dobu v Indii. I díky tomu dnes již desátým rokem provozuje společně s dcerou a manželem Jihočeskou školu ájurvédy v Českých Budějovicích. Navíc pracuje v lázních Bechyně, kde šíří principy ájurvédy. I díky tomu se klienti do lázní s oblibou vracejí.

Můžete popsat váš první kontakt s ájurvédou a v čem vás učarovala?

Ještě v době, kdy jsem o ájurvédě ani netušila, jsem nějakou dobu bydlela se synem v Indii v rodině našeho obchodního partnera. Tři generace tam společně harmonicky žily v jedné domácnosti. Společně všichni jedli výhradně vegetariánskou stravu, kterou připravovali na ghee a hojně používali koření i ořechy. Nikdy k jídlu nepili. Měli dvě služebné, které mj. každý den všem členům rodiny masírovaly nohy olejem. Každý si sám meditoval, modlil se a každý den praktikoval pránájámu nebo nějakou jogínskou pozici. I když v okolních indických obchodech už bylo možné koupit stejně známé značky pracích prášků, zubní pasty, šamponů jako u nás, tak navíc jsme tam viděli pro nás neznámé věci. Mýdlové ořechy, přírodní mýdla, zubní pasty, škrabky na jazyk a další, říkali tomu „things from ájurvéda“. Byli jsme tam i svědky ájurvédské léčby. Měli jsme velké štěstí nebo to byl osud, že jsme se dostali právě k takovéto rodině. Dodnes z této praktické zkušenosti čerpáme. Inspirací mi byl také úžasný Dr. Eassey, se kterým mě seznámila Ing. Jana Šimonová Navrátilová a i ona mi vždy byla a je velkou inspirací a podporou.

Začala jste tedy ájurvédu aplikovat ve svém životě – jak a co to mělo/ má za efekt?

Čím dál víc jsem se zajímala o ájurvédu, začala navštěvovat v Indii také kliniky, kde člověk vidí ájurvédu v přirozené praxi tamních doktorů. Také jsme se se synem, který už také ájurvédě propadl, učili pránájámu přímo v Patanjali centru v Harridwaru u svamí RámDeva. Pochopitelně jsem ze svých šestačtyřiceti návštěv Indie vozila ty úžasné ájurvédské produkty pro rodinu, své přátele a pro své provozovny. Ájurvéda vstoupila nečekaně a přirozeně do našeho života, tak jsme se začali rozhlížet, kde bychom se mohli v ájurvédě vzdělávat v Čechách. S dcerou jsme absolvovaly krátkodobý kurz u Pavola Hlóšky a se synem pak Školu ájurvédské medicíny u Inda Góvinda Rajpoota v Praze. Pochopitelně, získané poznatky jsme zkoušeli na sobě a když okolí vidělo, že skutečně ájurvéda funguje, tak se okruh příznivců ájurvédy kolem nás neustále rozšiřoval a dodnes rozšiřuje.

Jaký a odkud je váš dosud nejsilnější ájurvédský zážitek?

Těžko vybrat z mnoha zážitků a údivů nad silou ájurvédy. Překvapilo mě, když jsem odjela do Indie s patní ostruhou, vybavena jejím snímkem a malou nadějí, že se jí zbavím. Snímek tam ani nechtěli vidět, jen řekli „whole body“ a naordinovali mi serii očistných masáží teplým bylinným olejem. Teprve při cestě domů jsem si uvědomila, že ostruhu už zpátky nevezu.

Na základě vlastní zkušenosti jste se rozhodla ájurvédu předávat dál, v jaké podobě, komu a kde?

Dr. Góvind mě při studiu v Praze motivoval a vyzval k tomu, abych otevřela v jižních Čechách školu ájurvédy. Tak se stalo. Dnes tedy už asi desátým rokem provozujeme Jihočeskou školu ájurvédy v Českých Budějovicích. Organizačně ji zajišťuje dcera, která navíc pořádá mnoho vzdělávacích akcí. Oblíbený bývá ájurvédou nabitý Indický víkend na Lipně v penzionu k ájurvédě přátelsky nakloněnému, neboť jej vedou také ájurvédáři – můj syn s manželkou. Je to tak, jsme holt fungující rodinná firma pohlcená ájurvédou.

Kromě toho pracuji v lázních Bechyně, kde organizuji a sama provádím přednášky, cvičení, workshopy v zájmu zvyšování povědomí o ájurvédě. Zaměřuji se také na šíření ájurvédských léčebných prostředků, zejména vhodných pro pacienty lázní. Nestačím se divit, jak obrovskou nabídku pro jejich životní styl a zdraví nabízí ájurvéda. Je až překvapivě velký zájem o tématata jako například: Jóga na židli, Pránájáma, Mudry – léčivá síla rukou, Mantry – léčení zvukem, Mysl mění hmotu, Meditace, Malujeme vlastní mandalu, Bylinky v ájurvédě, Diagnostika pohledem, Režim dne, Akupresura a další. Zaměřuji se na takové formy ájurvédy, ve kterých mohou pacienti pokračovat i po návratu domů. Případně doporučuji, aby v místě svého bydliště vyhledali nejbližšího ájurvédáře. V tom jsem ráda za ájurvédskou mapu, která bude pro takové případy k dispozici. Stále vymýšlím nové programy i formy, protože o tento způsob šíření ájurvédy je velký zájem a dokonce se proslýchá, že právě diky tomu se do Bechyně klienti vrací.

Mohla byste nám prozradit 3 ájurvédské tipy, které člověk může začít téměř okamžitě uplatňovat v běžném životě pro posílení těla i mysli?

Je to jednoduché:

1. jít spát do 22 hodin, vstávat do 6 hodin,

2. celý den popíjet horkou vodu – alespoň doušek – a nepít studené, ani bezprostředně po jídle,

3. praktikovat pránájámu – vědomé dýchání.

Marie Ria Rychlíková

Říká o sobě, že žije ájurvédou, protože ájurvéda je všestranná a není tak třeba hledat odpovědi jinde. Její velkou zálibou je pránájáma, kterou ráda učí a také dodává: „Odpouštím a víc věcí než za mlada házím za hlavu.“ Více na: www.ajurvedaskola.cz nebo na Facebooku.

Připravila: Barbora Vojtová, zdroj https://www.ayurvedicbreakfast.cz/, fota vlastní