Pránájáma je složené sanskrtské slovo – prána (dech) a ájáma (ovládání) a znamená ovládání dechu. Podle védských spisů se dech skládá ze tří složek – vdech (púraka), zadržení dechu (kumbhaka) a výdech (rečaka). Pránájáma je jogínské cvičení jejímž účelem je ovládnutí životní energie-prány.”

Cest k dlouhému a šťastnému životu je víc,

ale každá předpokládá osobní snahu a rozhodnutí pro to něco dělat.

Jinak jsme odsouzeni k tomu, abychom jakžtakž přežívali a k polykání chemických prášků, které ve finále vedou k prohloubení nemoci.

      Že je to možné, dokazuje ájurvéda, několik tisíc let stará indická věda, vyrůstající z hlubokých duchovních kořenů, na rozdíl od medicíny, která je jen jednou z jejich součástí.

Pránájáma představuje důležitou ájurvédskou metodu k posílení vitality a k podpoře působení léčivých sil.

Prána je vitální síla, energie, kterou když se naučíme ovládat, získáme moc nad myslí a smysly a pránické síly používat k léčení těla i ducha.

         Je to nejdůležitější počin, který můžeme pro své zdraví udělat. Svým masážním účinkem nádechu a výdechu pránájáma působí na plíce a na všechny tělesné orgány.

Tato vnitřní masáž zlepšuje krevní zásobení orgánů, vyplavuje z nich jedovaté a odpadní látky a splavuje je do trávícího traktu a odtud z těla ven. Odkyseluje organismus rychleji než léky.

Nastavuje hluboký a mocný orgánový rytmus, který nejen udržuje tělo ve zdraví a síle, ale působí blahodárně i na mysl.

Pránájáma je důležitým prostředkem i při léčbě psychických a citových poruch. Výborně působí proti depresi, zbavuje zármutku a závislostí, snižuje napětí a stres.

Pomoc je mnohem výraznější než u jakéhokoliv chemického stimulantu nebo drogy, navíc bez nežádoucích vedlejších účinků.

Pránájáma také zesiluje účinnost bylinných léků.

 

KAŽDÝ ČTVRTEK OD 18 HODIN

DOMEČEK JIHOČESKÉ ŠKOLY ÁJURVÉDY

ČÉČOVA 965, Č.B. (náměstí u restaurací Juvel a Čéčovka)

informace v obchodech INDIA, Na Nábřeží 9 a Nová 3, tel. 777 039 013,

shivami@email.cz,  www.ajurvedaskola.cz

CENA 108,-Kč lekce/ 1000,-TŘI MĚSÍCE – VHODNÝ DÁREK PRO VAŠE BLÍZKÉ

Vyžadované informace jsou označeny *

 

Vyžadované informace jsou označeny *

 

Cest k dlouhému a šťastnému životu bez nemocí je víc, ale každá předpokládá osobní snahu a rozhodnutí pro to něco dělat. Jinak jsme odsouzeni k tomu, abychom jakžtakž přežívali, k polykání chemických prášků, které ve finále vedou k prohloubení nemocí.

Že je to možné, dokazuje ájurvéda, několik tisíc let stará indická věda, vyrůstající z hlubokých duchovních kořenů, na rozdíl od medicíny, která je jen jednou z jejích součástí.

Ájurvéda je matkou medicíny a pránájáma představuje důležitou ájurvédskou metodu k posílení vitality a k podpoře působení léčivých sil. Většinou si to neuvědomujeme, ale hlavní činností nás všech je honba za pránou. Veškeré lidské prožívání se děje pouze prostřednictvím prány (potěšení z jídla, sexu, sportu, zábavy..).

Protože pránu vědomě neovládáme, dovedeme prožívat jen prostřednictvím vnějších stimulů, které nás nakonec vyčerpávají.

Jakmile se naučíme pránu ovládat, získáme moc nad myslí a smysly a pránické síly můžeme používat k léčení těla i ducha.

IMG_2109

Prá znamená vitální sílu a ajáma rozšíření, rozpětí. Je účinná při léčbě dýchacích poruch, oběhové a nervové soustavy, při stavech vyčerpání, chronické únavy, snížené obranyschopnosti organismu a rekonvalescenci.

Je to nejdůležitější samostatný počin, který můžeme pro své zdraví udělat. Svým vnitřním masážním účinkem nádechu a výdechu pránájáma působí na plíce a na všechny tělesné orgány. Tato vnitřní masáž zlepšuje krevní  zásobení orgánů, vyplavuje z nich jedovaté a odpadní látky, splavuje je  do trávícího traktu a odtud z těla ven. Odkyseluje organismus rychleji než léky.

Nastavuje hluboký a mocný orgánový rytmus, který nejen udržuje tělo ve zdraví a síle, ale působí blahodárně i na mysl.

Pránájáma je důležitým prostředkem léčby psychologických a citových poruch. Výborně působí proti depresi, zbavuje zármutku a závislostí, snižuje napětí a stres.

Pomoc je mnohem výraznější než u jakéhokoliv chemického stimulantu nebo drogy, navíc, bez nežádoucích vedlejších účinků. Pránájáma také zesiluje účinnost bylinných léků.

Pokud jsem Vás nepřesvědčila o významu pránájámy pro Vaše zdraví a potřebujete informací víc, můžete je nalézt u autorů André van Lysbeth, Góvind S. Rajpoot, David Frawley, Ivana a Jan Knaislovi, od kterých také čerpám.

V žádném případě je však nepoužívejte jako návod k vlastní praxi bez doporučení co je pro Vás vhodné. Některé techniky mohou být i nebezpečné, například různé zádrže dechu.

Pránájáma působí na všechny tři dóši.

Normalizuje vátu, snižuje kaphu, která má tendenci ke stagnaci, vytváření hlenu v hlavě a plicích. Ochlazující vlastnost působí proti pittě a odvádí z těla přebytečné teplo. Nádech stejně jako příjem potravy má vztah ke kapha a má výstavbový účinek. Zádrž dechu podobně jako trávení souvisí s dóšou pitta.Výdech je funkčně svázán s vylučováním a má redukující účinek a váže se s dóšou vátaDýchání PRAVOU stranou nosu posiluje pitta, LEVOU stranou zesiluje vátu. Kapha roste dýcháním ústy, které má ochlazující povahu. Dýchání ústy však působí na vytváření hlenu. Strategické postupy v ájurvédské léčbě rozlišujeme dva hlavní a to posilující a redukující. Posilující – podporuje tvorbu tkání, tělesnou hmotnost a působí proti těžkým a zhoubným nemocem. V pránájámě je to zádrž dechu po nádechu, zklidňuje vátu a posiluje odžas (vitalitu). Má vyrovnávající a uzemňující účinek, posiluje tělo i mysl. Redukční – zádrž dechu po výdechu snižuje kaphu, tělesnou hmotnost, detoxikuje, působí proti horečkám a toxickým stavům.

ZAČÍNÁME S PRÁNÁJÁMOU

Nejlepší doba je ráno před východem slunce i při samotném východu nebo západu, méně intenzivně můžete praktikovat i před spaním.

Posaďte se do vámi pohodlné polohy, nejraději směrem k východu nebo severu.

Nejlepší způsob jak začít s pránájámou je procvičovat přirozené dýchání. Nechte svůj dech ať se sám a bez úsilí problubuje. V duchu můžete opakovat mantru só s nádechem a ham při výdechu, což znamená To jsem já.

Je to dobré také pro to, že se soustředíte na mantru a nemyslíte na starosti, které máte. Toto cvičení můžete praktikovat také ráno po probuzení ještě v leže v posteli.

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *